Dílo Thésaurus FRANCIS (2005)

Thésaurus FRANCIS
Tezaurus FRANCIS
Vocabulaires FRANCIS
Slovníky FRANCIS
FRANCIS Thesaurus
Forma:

Vícejazyčné řízené slovníky (tezaury) používané pro věcné zpracování záznamů bibliografické databáze FRANCIS jsou od roku 2005 volně dostupné z rozsáhlého webového portálu s hlavním názvem „TermSciences“ (Termíny vědy, http://www.termsciences.fr/), který udržuje a provozuje institut INIST (v portálu je celkově dostupné velké množství slovníků z Francie i zahraničí, zahrnuty jsou například také soubory záznamů francouzského překladu řízeného heslaře MeSH, záznamy Tezauru BDSP z oblasti veřejného zdravotnictví (Banque de Donnéés de Santé Publique), záznamy řízeného slovníku z oboru biologie institutu INRA aj.). V rámci celého portálu je dostupných cca 700 000 termínů, z toho 200 000 deskriptorů. --- V databázi termínů (deskriptorů a nedeskriptorů) lze vyhledávat pomocí abecedního prohlížení všech zařazených termínů, anebo vyhledávat dotazovým způsobem (rychlé, jednoduché nebo pokročilé vyhledávání). Výsledky vyhledávání lze zobrazit také pomocí stromovité struktury (tree) vazeb mezi termíny s tím, že vybraný termín -deskriptor se zobrazí v pravé části obrazovky. Zobrazení záznamů deskriptoru zahrnuje jejich další jazykové ekvivalenty, vazby na jiné deskriptory (nadřazené, podřazené a související) a zdroj záznamu.