Dílo Rubrikator VINITI (2012)

Rubrikator VINITI
Rubrikátor VINITI
RVINITI
Rubrikator referativnych izdanij VINITI
Rubrikator Referativnogo žurnala VINITI
Rubrikator informacionnych izdanij SSSR

Rubrikátor VINITI (RVINITI) je rubrikátorem (klasifikačním schématem) univerzálního záběru - pokrývá témata přírodních a technických věd, medicínu, psychologie a zemědělství, ekonomiku (bez teorie) a informační činnost přírodních a technických vědeckých oborů. Rubrikátor slouží jako hlavní nástroj organizování informací v informačních produktech VINITI. Představuje souhrn 30 dílčích lokálních rubrikátorů odvětví poznání (rus. ROZ – Rubrikatory otraslej znanija). Každý dílčí rubrikátor vychází ze Státního rubrikátoru GRNTI s tím, že každý je detailně propracován. Hierarchie jde maximálně na 9. úrovní. Dílčí rubrikátory jsou na úrovni řady rubrik propojovány. Jednotlivé rubriky obsahují její číselnou notaci a slovní pojmenování v ruštině a angličtině, nadřazená top rubrika, stav záznamu, datum vytvoření záznamu odpovídající třídník MDT a odkaz na odpovídající množinu řízených klíčových slov. Notace hlavních rubrik zahrnuje 3 číslice (například 201 – Informatika). Volně dostupná online je průběžně každoročně aktualizovány. – – Rubrikátor VINITI byl poprvé publikován v roce 1965 pod názvem „Rubrikator Referativnogo žurnala VINITI“ (Moskva: VINITI, 1965. 420 s., dostupný digitalizovaně z Hathi Trust: http://catalog.hathitrust.org/Record/000053838). V roce 1966 vyšel pod názvem Rubrikator referativnych izdanij SSSR (Moskva: VINITI, 1966. 462 s., digitalizovaný exemplář Michiganské univerzity (pouze k prohledávání) dostupný z Hathi Trust: http://catalog.hathitrust.org/Record/000675055). Online vydání za rok 2014 zahrnuje celkem 53 153 rubrik, počet přímých vazeb je 458. K rubrikám jsou hypertextově připojována relevantní řízená klíčová slova v ruštině (užívána v bibliografickké databázi VINITI). Záznam rubriky zahrnuje také údaj o ekvivalentním třídníku klasifikace MDT.