Dílo ERIC Identifier authority list (1992)

ERIC Identifier authority list
Autoritní seznam identifikátorů ERIC
IAL
Identifier Authority List

Autoritní seznam „identifikátorů“ ERIC (ERIC IAL) je druhým (doplňkovým) systémem pro organizování informací v databázi ERIC z hlediska věcného. Jde o zčásti řízený slovník (seznam), který zahrnuje jména specifických entit (organizací/institucí, projektů v oblasti školství a vzdělávání, fyzických osob, skupin lidí, geografických lokací, legislativních dokumentů, názvů literárních nebo uměleckých děl aj.). Do tohoto seznamu jsou uváděny i generické pojmy, zpravidla nové pojmy v oblasti výchovy a školství, které se tak stávají kandidáty pro případné pozdější zařazení do tezauru. V roce 1992 měl seznam cca 50 000 „identifikátorů“. Tištěný výstup zahrnuje jednak autorizované identifikátory v abecedním uspořádání „Alphabetical display“ (připojena je poznámka o rozsahu, odkazy typu viz (Use/UF) a kódy širších kategorií, pod které identifikátor patří), jednak doplňkové uspořádání podla kategorií „Category display“ (celkem 20, např. Konference/Setkání, Geografické lokace, Skupiny etnické, Skupiny jiné, Personální jména, Projekty/Programy, Názvy děl aj.). Některá vydání jsou následována dodatky (suplementy). Seznamy vycházely před rokem 1992 (již od roku 1980) bez čísla ISSN. -- V portálu ERIC prozatím nikdy nebyl a dosud není seznam IAL k dispozici online jako zvláštní seznam ani pro potřeby vyhledávání ani k nahlížení. Při vyhledávání je potřebné „identifikátory“ ručně verifikovat v databázi anebo „naslepo“ trefovat při formulaci dotazu (selekční pole „Identifikátor“ je běžně nabízeno v online vyhledávání).