Provedení PASCAL, Plan de classement = PASCAL, Classification scheme (1989)

PASCAL, Plan de classement = PASCAL, Classification scheme
Rok vydání:
1989
Bibliografický záznam (podle ČSN ISO 690):

Institut de l'information scientifique et technique (Francie). PASCAL, Plan de classement = PASCAL, Classification scheme. Vandoeuvre-les-Nancy: Centre national de la recherche scientifique, Institut de l'information scientifique et technique, 1989-1989. ISSN 0992-5996. ISSN-L 0992-5996.

Poznámka:

Klasifikační schéma PASCAL vyšlo v roce 1989 opět s novou úpravou názvu, sešit získal opět nové ISSN. Dělení klasifikačního schématu zůstalo zachováno (hlavní schéma (M = Muldidisciplinaire) a jemnější specializovaná schémata vybraných oborů (S = Sectoriel)). Klasifikace sloužila i nadále ke zpracování bibliografických záznamů a také k jejich vyhledávání z počítačové databáze. --- Klasifikační schéma PASCAL v tomto období (informace nebylo možné ověřit z důvodu nedostupnosti publikace) reprezentuje rozsáhlejší hierarchickou soustavu propracovanou na několika úrovních. Na první úrovni zahrnuje dvě hlavní třídy (označené číslicemi) reprezentující skupiny oborů: třídu 001 pro exaktní vědy a techniku, a třídu 002 pro biologii a medicínu. Na druhé úrovni klasifikační schéma zahrnuje celkem 7 podtříd označených písmeny abecedy (5 v první třídě a 2 ve druhé), které reprezentují buď skupiny oborů anebo obor jeden. Na třetí úrovni je 106 oborů označených opět číslicemi (40 v první třídě a 66 ve třídě druhé), které reprezentují dílčí obory, jejich specializace nebo témata. Notace je vytvářena pomocí číslic (N) a písmen abecedy (A) v modelu: NNNANNANNANN… (příklad třídníku: 001A01A02 = Exaktní vědy a technika (001), Vědy a technika obecně (001A), Vědy o informacích, dokumentace (001A01), Vědy o informacích a knihovnách obecně (001A01A), Bibliometrie, Scientometrie, Evaluace (001A01A02)). Řada třídníků zahrnuje odkazy na jiné třídníky uvnitř celého hlavního klasifikačního schématu, anebo i na třídníky přídavných specializovaných schémat. Třídníky jsou doprovázeny slovními (předmětovými) termíny ve francouzském a (ekvivalentně) také anglickém jazyce. Podle kódů i slovních termínů je možné v bibliografické databázi vyhledávat (oba typy hodnot mohou být v roli vyhledávacích termínů). --- Ke specializovaným klasifikačním schématům s podrobnějším tříděním patřily (jejich základní třídníky se skládají ze tří číslic, začínají vždy číslicí „2“): 205 (Vědy o informacích, dokumentace), 210 (Potravinářský průmysl), 215 (Biotechnologie), 220 (Vědy o Zemi), 230 (Energie), 235 (Tropická medicína), 240 (Kovy, Metalurgie), 260 (Základní a aplikovaná zoologie bezobratlých), 280 (Zemědělské vědy – rostlinná výroba) a 295 (Stavby – veřejné práce).

Dostupnost:

Digitalizovaný ročník 1989 (99 s.) dostupný komerčně také přes Google Books: http://books.google.cz/books?id=8BYORAAACAAJ&dq.