Dílo Decimalklassedeling (Dánsko) (1915)

Decimalklassedeling (Dánsko)
Desetinné třídění (Dánsko)
Decimal-Klassedeling
DK
1915

Tradiční univerzální dánské Desetinné třídění (dán. Decimalklassedeling, zkr. DK) je specifickou verzí Deweyho desetinného třídění (DDT). Iniciátorem původní adaptace DDT byl Andreas Schack Steenberg, který se v rámci svých cest do USA setkal v roce 1902 s M. Deweym. DK bylo připraveno konkrétně na základě 7. vydání DDT, jež vyšlo v roce 1911. Jeho úprava byla připravena s ohledem na potřeby využití v dánských knihovnách. První vydání tohoto třídění (DK1) vyšlo v roce 1915. Desetinné třídění je v Dánsku využíváno 1. pro potřeby pořádání knižních fondů ve veřejných a školních knihovnách a také fondů Královské knihovny v Kodani, 2. pro pořádání katalogizačních záznamů a 3. pro pořádání záznamů Dánské národní bibliografie. Jde o třídění enumerativního typu. Třídění zahrnuje deset hlavních tříd (znaky 0-9). Třídy se dále hierarchicky dělí až na deset podtříd, skupin atd. Třídění zahrnuje specifická pravidla pro třídění jmen (geografických, jazykových aj.