Dílo Getty thesaurus of geographic names (1997)

Getty thesaurus of geographic names
Tezaurus geografických jmen Getty
Getty Thesaurus of Geographic Names (Getty Research Institute)
TGN

TGN (Thesaurus of Geographic Names®) je strukturovaný zeměpisný slovník (zeměpisný rejstřík), který spravuje a rozvíjí Výzkumný institut Getty. Obsahuje záznamy geografických jmen, typů míst, zeměpisných souřadnic a popisných poznámek o historickém, politickém, kulturním nebo komerčním významu míst s důrazem na místa důležitá v oboru umění a architektury. Jména míst mohou zahrnovat i jména v místních jazycích, v angličtině i dalších jazycích, jména historická, jména v přirozeném pořadí i pořadí invertovaném. Je využíván ke zpracování a efektivnímu vyhledávání informací z oblasti kulturního dědictví. Může být využíván také jako soubor jmenných autoritních záznamů. Uplatňuje se v oblasti muzeí, archivů, specializovaných knihoven aj. Jména jsou ve slovníku TGN uspořádaná „hierarchicky“ do zeměpisných faset, jež zahrnují také jména historických národů a měst a také archeologických míst. Slovník TGN byl postupně připravován od roku 1987. Byl naplňován též díky jiným projektům Getty: „Bibliography of the History of Art“ (BHA), „Foundation for Documents of Architecture“ (FDA), „Getty Center Photo Study Collection“ (GCPS) a „Getty Information Institutes Vocabulary Program (VP). Jeho první zveřejnění nastalo na webu v roce 1997 (první verze).