Dílo INSPEC thesaurus (1973)

INSPEC thesaurus
Tezaurus INSPEC
1973
Forma:

Tezaurus INSPEC je produktem bývalé britské vědecké společnosti IEE (Institution of Electrical Engineers Engineering Information) s hlavním sídlem v Londýně (sídlem zpracování databáze INSPEC je Stevenage, Herts). Tezaurus se stal významným a účinným nástrojem věcného zpracování i vyhledávání záznamů dokumentů z prestižní mezinárodní databáze INSPEC (Information Service for Physics, Electrotechnology and Control) společnosti IEE. Databáze INSPEC vznikla a byla uvedena do provozu v roce 1969. Při této příležitosti vznikl Tezaurus INSPEC, který je od počátku budován jako jednojazyčný (v angličtině). Zahrnuje termíny z více vědeckých disciplín: fyziky, elektrotechniky/elektroinženýrství, elektronicky, počítačové vědy a informačních technologií. --- Daný záznam popisuje zatím poslední oficiální vydání Tezauru INSPEC z roku 2012, které realizovala IET (Institution of Engineering and Technology). Tezaurus již zahrnuje celkem 18 755 termínů, z toho 9 722 deskriptorů a 9 033 nedeskriptorů. Tezaurus má hierarchickou strukturu (deskriptory jsou propojovány s asociovaným třídníkem Klasifikace INSPEC). Záznam deskriptoru obsahuje: deskriptor v angličtině, poznámku o rozsahu včetně data vzniku deskriptoru a popř. jeho aktualizace, asociovaný třídník Klasifikace INSPEC, vazby na deskriptory podřazené, nadřazené a asociované.