Dílo Autorités BnF (2014)

Autorités BnF
Autority BNF
Fichier d'autorité (BNF)
Soubor autorit (BNF)

Soubor jmenných autoritních záznamů Francouzské národní knihovny (Autorité BNF nebo Fichier d'autorité BNF) je určený k identifikaci relevantních entit a formálnímu zpracování a vyhledávání záznamů dokumentů z rúzných databází této velké knihovny, především databáze Francouzské národní bibliografie a různých katalogů. V rámci spolupráce využívají tento jmenný autoritní soubor také další knihovny ve Francii. Soubor antoritních záznamů BNF nabízí autorizovaná schválená data pro jména fyzických osob (Personnes), korporací (Collectivités), geografických jmen (Noms géographiques BNF) a unifikovaných názvů děl (Titres uniformes). Popis jmen a názvů zajišťuje optimalizovaný přístup k řízeným formám jmen prostřednictvím odkazů (z nepreferovaných forem k preferovaným). Jména mohou být využita také jako předmětová hesla – v takovém případě je nutná kontrola souboru RAMEAU. --- Tento záznam reprezentuje volné online zpřístupňování jmenných autoritních záznamů v rámci portálu katalogu BNF „Authorities“. Při vyhledávání jmenných autoritních záznamů je nutné zvolit relevantní hlediska (jména osob, názvy děl apod.). Soubor jmenných autorit BNF obsahoval na konci roku 2013 témeř 2 000 000 záznamů. Záznamy lze zobrazovat ve výstupním v kódu HTML ve formátu s návěštími nebo v řádkových autoritních formátech INTERMARC (bohatší formát) a UNIMARC. Úplné záznamy jsou bohaté na informace, obsahují prererovaný tvar jména nebo názvu, základní biografické údaje, jsou-li k dispozici, další poznámky k popisované entitě, nepreferované formy jména, odkazy na související jména, zdroje tvorby záznamu, dále odkaz na odpovídající kód oblasti dle Deweyho desetinného třídění. Nechybí ani identifikační číslo záznamu v celém systému, identifikátor ARC, datum zavedení a aktualizace hesla a identifikátor ARC. Novinkou je hypertextový odkaz na záznam v databázi ISNI s jedinečným identifikátorem popisované entity. Přebírání strukturovaných záznamů ve formátech MARC je možné bezplatně na základě žádosti (vyplňuje se formulář).