Dílo Universal Decimal Classification (1905)

Universal Decimal Classification
Mezinárodní desetinné třídění
Classification decimale universelle
Classification bibliographique decimale
UDC
CDU
1905

Pro „Univerzální desetinné třídění“, jak by měl znít korektně doslovný překlad do češtiny, bylo v českém prostředí zvoleno oficiální pojmenování „Mezinárodní desetinné třídění“ (zkr. MDT). Ve většině jazyků jde o doslovné překlady původního francouzského pojmenování „Classification décimale universelle“ (zkr. CDU), například dnes frekventované anglické pojmenování „Universal Decimal Classification“ (zkr. UDC), německé pojmenování „Universelle Dezimalklassifikation“, ruské pojmenování „Universal´najâ desâtičnaâ klassifikacijâ“ aj. MDT je jedním z největších a nejvýznamnějších klasifikačních schémat univerzálního charakteru. Jde o schéma hierarchického a také fasetového typu. Hlavní schéma zahrnuje deset základních tříd označených arabskými číslicemi (0 – 9, třída 4 je neobsazena), které pokrývají všechna odvětví a obory lidského poznání. Pomocné tabulky (obecné a specializované) zahrnují fasety pojmů, reprezentujících například místa, jazyky, data a formy dokumentů. MDT bylo a je užíváno především v oblasti knihovních katalogů (používá jej cca 150 000 knihoven různého typu), užíváno je i v některých systémech národních bibliografií, výjimečně pak také v oblasti vědeckých informací (používá jej například ruské VINITI). Klasifikační schéma bylo původně připraveno Paulem Otletem a Henri La Fontainem pro potřeby systematického pořádání záznamů v tzv. „Univerzálním bibliografickém soupisu“ (Repertoire bibliographique universelle), který byl budován v Mezinárodním bibliografickém ústavu (IIB) v Bruselu od roku 1895. Schéma bylo připraveno na základě obecných tabulek Deweyho desetinného třídění (tehdy v jeho 5. vydání). Otlet a La Fontaine schéma značně rozšířili a přidali další nástroje a pomocné tabulky. Třídění se tak stalo flexibilnějším a detailnějším. Ve 20. století se po zániku IIB o rozvoj schématu starala Mezinárodní federace pro dokumentaci (FID), a to až do roku 1992. V současnosti se o rozvoj tohoto schématu stará Konsorcium pro MDT (UDC Consortium) se sídlem v nizozemském Haagu, které udržuje dnes hlavní počítačový soubor celého klasifikačního schématu – tzv. „UDC Master Reference File“ (UDC MRF). MDT bylo přeloženo do 40 jazyků světa. MDT je publikováno ve třech základních úrovních: úplné, střední či standardní a zkrácené. Publikována bývají také specializovaná tematicky zaměřená vydání.