Dílo Cultural objects name authority (2010)

Cultural objects name authority
Jmenné autority kulturních objektů
Cultural Objects Name Authority (Getty Research Institute)
CONA
CONAO
Cultural Objects Name Authority® Online

CONA (Cultural Objects Name Authority®) je nový pilotní projekt Výzkumného institutu Getty, který má za cíl vybudovat strukturovaný autoritní soubor záznamů uměleckých a architektonických děl. Jde v pořadí již o čtvrtý systém organizace znalostí z produkce zmíněné významné instituce. Bude využíván ke zpracování a efektivnímu vyhledávání informací z oblasti kulturního dědictví. Může být, stejně jako 3 další systémy, využíván také jako soubor autoritních záznamů. Uplatňovat se bude oblasti muzeí, archivů, specializovaných knihoven, sbírek aj. Projekt vznikl v roce 2004. V roce 2005 bylo rozhodnuto, že i v této databázi bude uplatněn stejný model popisu jako u databází dalších (AAT, TGN a ULAN). Databáze je od roku 2011 postupně naplňována, a to také ve spolupráci s dalšími patrnery a koncovými uživateli. Databáze CONA zahrnuje záznamy jmen, názvů a jiných informací o kulturních dílech, zahrnuta jsou díla architektonická, přenosná díla jako jsou obrazy, sochy, tištěné materiály, rukopisy, fotografie a jiná vizuální díla, umělecká představení, archeologické předměty a další různé funkční objekty, které patří do oblasti hmotné kultury, jež jsou předmětem sběru muzejním institucí. S výjimkou uměleckých představení CONA zpracovává fyzická díla. Zpracovány mohou být ale také díla, která nebyla nikdy reákně vybudována (projekty budov apod.), anebo díla, která byla v minulosti zničena. Naopak, zahrnuty nebudou objekty přírody a objekty vědeckých sbírek, hudební a dramatická díla. Záznamy jsou připraveny na velmi podrobné úrovni a jsou uspořádány do 2 základních faset (Built Work a Movable Work).