Dílo International patent classification (1994)

International patent classification
Mezinárodní patentové třídění

„Mezinárodní patentové třídění“ (angl. „International Patent Classification“, zkr. IPC, fr. „Classification internationale des brevets“, zkr. CIB, zkr. čes. MPT) je jedním z nejvýznamnějších a nejvyužívanějších klasifikačních schémat v celosvětovém měřítku (silnou konkurencí je od roku 2013 ale nové třídění CPC (EPO a USPTO)). Uplatňuje se v rovině zpracování a vyhledávání ve všech významných bibliografických databázích patentových dokumentů, národních i mezinárodních, volně dostupných i komerčních. O rozvoj MPT se stará Světová organizace duševního vlastnictví WIPO, revize systému MPT zajišťuje Komise expertů Speciální Unie pro Mezinárodní patentové třídění (Committee of Experts, Special Union for the International Patent Classification). --- MPT je hierarchickým tříděním s alfanumerickou notací. Skládá se z více úrovní reprezentovaných písmeny velké abecedy a číslicemi. První úroveň představují Sekce (Sections) reprezentované velkými písmeny A-H s ekvivalentním slovním vyjádřením obsahu: A – Lidské potřeby, B – Průmyslové techniky; Doprava, C – Chemie; Hutnictví, D – Textil; Papír, E – Stavebnictví, F – Mechanika; Osvětlení; Vytápění; Zbraně, Práce s trhavinami, G – Fyzika a H - Elektrotechnika. Sekce mohou obsahovat Podsekce ve formě informativních slovních záhlaví bez symbolů (například Sekce A zahrnuje Podsekce: Zemědělství, Potraviny, Tabák aj.). Sekce se dále dělí na Třídy (Classes), reprezentované dvěmi číslicemi, některé třídy mohou mít slovní informativní souhrn témat. Další hierarchickou úroveň představují Podtřídy (Sub-classes), reprezentované opět písmeny abecedy (A-Z) a slovním ekvivalentem (Podtřídy mohou mít také informativní souhrn témat). Další dělení představují na čtvrté úrovni Hlavní skupiny (Main groups), reprezentované 1-3 číslicemi, a na páté úrovni Podskupiny (Sub-groups), reprezentované také číslicemi (2-5). Podskupiny jsou od Hlavních skupin odděleny limítkem. Hlavní podskupina je reprezentována 2 nulami. Příklady: C07K – Peptidy, C07K14/435 – Peptidy ze zvířat; z lidí, C07K14/46 – Peptidy z obratlovců. Klasifikační schéma zahrnuje systém odkazů v kulatých závorkách (např. na příbuzné skupiny), dále poznámky definující označení třídy, podtřídy či skupiny a také poznámky o změnách. Od 4. vydání jsou do třídění zavedeny i indexační kódy (prvky fasetového třídění), třídění tak nabylo hybridního charakteru. --- O MPT viz: International Patent Classification (Version 2014): Guide. Dostupné z: http://www.wipo.int/export/sites/www/classifications/ipc/en/guide/guide_.... Viz také starší text: BOČKOVÁ, Martina. Klasifikace patentů a jejich vliv na rešeršní proces. Praha, 2005. 122 s., příl. Rigorózní práce. Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, Ústav informačních studií a knihovnictví.